Prawidłowa socjalizacja szczenięcia wymaga zapewnienia mu jak największej liczby pozytywnych szczenię

doświadczeń w kontaktach z otaczającym środowiskiem.

Należy przeprowadzić ją w tzw. oknie socjalizacyjnym, czyli do ukończenia przez psa 12 tygodnia życia.

 

Pracując nad socjalizacją szczeniaczka można kierować się zbiorem zasad opracowanych przez Margaret Hughes z ośrodka szkoleniowego Positive Paws, zwanych złotą dwunastką. Według zaleceń autorki przed ukończeniem 12 tygodnia życia szczenię powinno nabrać po co najmniej 12 różnych doświadczeń w 12 różnych kategoriach.

Wszystko, co pies pozna w okresie socjalizacji – pod warunkiem, że będzie to doświadczenie przyjemne lub neutralne – zaakceptuje i uzna za zwyczajne. Nie będzie się tego bał w przyszłości, co znacznie ułatwi mu życie w ludzkim świecie, a i właścicielowi zaoszczędzi dużo stresów.

Wszystkie ćwiczenia z zakresu ZŁOTEJ 12 warto stosować w formie zabawy, ale jeśli zauważysz, że któreś z nich są dla szczeniaczka nieprzyjemne, od razu je przerwij, potem zmniejsz wymagania i powtórz zadanie. Nie żałuj smakołyków, jeśli psu uda się jakieś trudne ćwiczenie, chwal go też entuzjastycznie i zachęcaj do pokonywania trudności.

 

 

             Wg tej zasady szczeniak w okresie socjalizacji powinien:                                                                    

                                                                                                                                                                               

1. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH POWIERZCHNI, np.: drewno, parkiet, dywan, bruk, beton, linoleum, trawa, śnieg, mokra trawa, ziemia, kałuże, głęboki piasek, w którym zapadają się łapy, gazety, niespotykane powierzchnie jak stół, krzesło itp. Bezwzględnie musimy pamiętać że muszą to być powierzchnie bezpieczne dla psa, na których nie dojdzie do zranienia np. opuszków

2. POBAWIĆ SIĘ 12 RÓŻNYMI PRZEDMIOTAMI, np.: pluszowe zabawki, piłki, twarde, dźwięczące zabawki, drewniane przedmioty, papier lub karton, pojemniki na mleko lub jogurty, rzeczy metalowe, klucze, itp. Przedmioty te nie mogą być zagrażające, pies nie powinien móc ich np. połknąć, dlatego ważne aby bawił się nimi pod kontrola opiekuna.

3. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH MIEJSC, np.: podwórko (codziennie), domy innych osób, podwórko szkolne, jezioro, rzeka, łąka, łódka, piwnica, winda, samochód, poruszający się samochód, garaż, gabinet weterynarza, itp. Także miejskie środki transportu. Jeśli szczeniak jest jeszcze na kwarantannie poszczepiennej weźmy go po prostu na ręce i pokazujmy mu świat z takiej perspektywy dopóki kwarantanna się nie skończy.

4. POZNAĆ I POBAWIĆ SIĘ Z 12 RÓŻNYMI OSOBAMI (WYŁĄCZAJĄC RODZINĘ), np.: dzieci, dorośli obu płci, staruszkowie, ludzie na wózkach, przechodnie, ludzie z laską, o kulach, w kapeluszach, habitach, okularach słonecznych itp. Dla szczeniaka człowiek w kapeluszu, sutannie, płaszczu czy dziecko na barana to już inny nowy człowiek!!!

5. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH ODGŁOSÓW (przy hałasie, trzeba zwrócić uwagę na komfort psychiczny szczeniaka), np.: otwieranie drzwi garażu, dzwonek do drzwi, bawiące się dzieci, płaczące/ krzyczące dziecko, ciężarówki, motocykle, pralka, odkurzacz, zmywarka, klaskanie, głośne śpiewanie, spadający garnek, rżenie koni, itp. Hałas nie może spowodować reakcji paniki dlatego należy go stopniować.

6. POZNAĆ 12 SZYBKO PORUSZAJĄCYCH SIĘ PRZEDMIOTÓW, np.: deskorolki, rolki, rowery, motocykle, samochody, biegnący ludzie, koty, wiewiórki, galopujące konie, skutery, dzieci grające w piłkę itp.

1. 7. POKONAĆ 12 RÓŻNYCH WYZWAŃ, np.: wchodzenie na, z, w i wokół pudła kartonowego, przechodzenie przez tunel, chodzenie po schodach, pokonywanie niskich przeszkód, gra w chowam i szukam, skoki przez pnie, kłody, kąpiel itp. Tutaj bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwie malucha.

8. BYĆ TRZYMANYM I DOTYKANYM PRZEZ WŁAŚCICIELA I RODZINĘ W 12 RÓŻNYCH MIEJSCACH , np. pod pachą, za klatkę piersiową, za głowę, pomiędzy nogami właściciela, jak dziecko, zaglądanie do uszu, w zęby, pomiędzy palce, sprawdzanie temperatury itp.

9. JEŚĆ Z 12 RÓŻNYCH POJEMNIKÓW, np.: trzęsąca się miska, metalowe pudełko, papier, filiżanka, blacha do ciasta, patelnia, plastikowa miska, torebka papierowa, itp.

10. JEŚĆ W 12 RÓŻNYCH MIEJSCACH, np.: podwórko, kuchnia, klatka, piwnica, pralnia, łazienka, dom znajomych, samochód, boisko szkolne, pod parasolem, itp.

11. ZOSTAĆ SAMEMU 12 RAZY W TYGODNIU z dala od rodziny i innych zwierząt (5-45 minut) Zaczynamy czasem nawet od 2-3 minut.

12. POZNAĆ 12 RÓŻNYCH OBROŻY I SMYCZY , np. obroża parciana, skórzana, szeroka, wąska, szelki, smycz długa, krótka, linka, kantarek itp.

 

Podczas wykonywania ćwiczeń trzeba zawsze bezwzględnie pamiętać iż różnorodność i ilość bodźców nie może być zbyt duża. Każde wykonywane ćwiczenie ma być pozytywnym doświadczeniem zarówno dla malucha jak i jego właściciela. Wprowadzanie zasad Złotej 12 powinno rozpocząć się już u hodowcy i być kontynuowane w nowym domu. Nawet jeżeli w przyszłości pies nie będzie miał styczności z niektórymi z tych sytuacji czy bodźców ważne jest że pozna za młodu różnorodność świata, pozwoli mu to w przyszłości nie reagować panika na nowe sytuacje i da nam gwarancję że z naszego malucha wyrośnie zrównoważony dorosły briard.

 

Na zdjęciu LENA Zefirowe Wzgórze