Prawo

Decyzja państw UE w sprawie stosowania wyjątku od warunku szczepienia przeciwko wściekliźnie u młodych psów i kotów.

Psy, koty i fretki

1. Zwierzęta muszą być zidentyfikowane

Psy, koty i fretki znakuje się poprzez wszczepienie transpondera lub za pomocą wyraźnie czytelnego tatuażu wykonanego przed dniem 3 lipca 2011 r. 

Odpowiedzialność za wady psa jest tematem, który spędza ostatnimi czasy sen z powiek hodowców. Zarówno na szkoleniach, jak i w codziennej pracy jest to najbardziej popularny temat – czyli fachowo nazywając, rękojmia za wady sprzedaży psa. Pies, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt oraz Kodeksem cywilnym, jest traktowany jako rzecz – precyzyjnie ujmując, jako żyjąca istota, do której zastosowanie mają przepisy o rzeczach.

 

Aktualny stan prawny dotyczący cięcia uszu i ogonów w krajach należących do sekcji europejskiej FCI (sekcja obejmuje 51 krajów)
Kraje, w których obowiązuje całkowity zakaz cięcia uszu i ogonów:

Skutek winy w nadzorze
Sądzę, że nikogo nie muszę przekonywać, że za szkody wyrządzone przez zwierzęta, w tym naturalnie psy, odpowiedzialność ponosi człowiek. W Kodeksie cywilnym kwestie te regulują przepisy art. 415 i art. 431

PRAWNIK RADZI §

Swoją przygodę z wystawami psów zaczynałem w czasach, w których zdjęcia robione były przez osoby wystawiające psy na tym samym ringu co ja. Może nie były to zdjęcia najwyższej jakości, ale osoby te wiedziały, jak pies ma się prezentować np. w statyce i nigdzie nie publikowały zdjęć źle ustawionych psów.