wściekliznaWścieklizna to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa RNA z rodziny Rhabdoviridae, z rodzaju Lyssavirus. Występuje w 7 biotypach (większość u nietoperzy), z których wszystkie są patogenne dla człowieka (choroba śmiertelna u ludzi, zgon następuje w przebiegu niewydolności oddechowej).W Polsce wścieklizna występuje zarówno wśród zwierząt dzikich (np. u lisów, czy nietoperzy), jak i zwierząt gospodarskich (przykładem są konie) i zwierząt domowych (psy, koty). Na wściekliznę nie chorują ryby, ptaki oraz gady. Choroba ta jest trudna do całkowitego wyeliminowania, ponieważ nie ma sposobu na to, by szczepić na nią zwierzęta, żyjące na wolności, dziko.


Zarażenie wścieklizną
Zwierzęta i ludzie zarażają się wścieklizną, gdy zostaną ugryzieni przez zainfekowane zwierzę. Do rany dostaje się wówczas ślina chorego zwierzaka i wirus atakuje pogryzionego. Istnieje również możliwość zarażenia się w inny sposób niż poprzez ugryzienie. Może do tego dojść, gdy tylko ślina chorego dostanie się do organizmu drugiego osobnika, poprzez np. niewidoczne uszkodzenia skóry. Wystarczy, że zwierzę poliże swoją "ofiarę". Należy pamiętać, że ślina u chorego zwierzęcia może zawierać zarazki jeszcze zanim wystąpią objawy zarażenia. Okres wylęgania wścieklizny jest różny i trwa zazwyczaj od 14 do 90 dni u zwierząt mięsożernych i od 20 do 150 dni u zwierząt roślinożernych.
 
Objawy i przebieg wścieklizny
 Można wyróżnić dwie postacie wścieklizny:

    - gwałtowną (inaczej zwaną szałową),
    - cichą (porażenną).

Postać gwałtowna wścieklizny charakteryzuje się tym, że zwierzę nagle zachowuje się zupełnie inaczej niż dotychczas. Zwierzęta dzikie, z reguły nieufne wobec człowieka, stają się spokojne, mniej bojaźliwe, natomiast zwierzęta domowe, na co dzień spokojne, stają się nagle agresywne. Przestają jeść i pić, gryzą inne napotkane zwierzęta i ludzi, często uciekają, połykają niejadalne przedmioty. Później dochodzi do różnych porażeń, skutkujących np. występowaniem zeza, opadaniem żuchwy. Pies jest wyczerpany, i w ostatnim stadium wścieklizny umiera. Warto wiedzieć, że zanim dojdzie do fazy podniecenia i porażenia, pojawiają się objawy zwiastunowe, który powinny zaniepokoić właściciela i skłonić do wizyty u lekarza weterynarii. Jeśli zauważysz, że Twój pies jest niespokojny lub nadpobudliwy, nagle zmieniło się jego zachowanie, nie reaguje na polecenia, ma nierównomiernie rozszerzone źrenice albo podwyższoną temperaturę, nie czekaj, zgłoś się do specjalisty. Pamiętaj, że w chorobie nie muszą występować wszystkie wymienione symptomy. Wścieklizna może przybrać formę utajoną i objawić się dopiero w fazie porażennej.
 Postać cicha wścieklizny przebiega w podobny sposób, jednak bez ataków agresji. Również ostatnim stadium w jej przypadku jest śmierć. Śmierć w wyniku wścieklizny następuje po 5-7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów choroby, które poprzedzone bywają nawet kilkumiesięcznym okresem inkubacji.
 
Jak leczyć wściekliznę
Niestety, wścieklizny nie da się wyleczyć. Wściekliźnie można jedynie zapobiegać. Obecnie, wszystkie psy mają obowiązek być raz do roku szczepione przeciwko tej ciężkiej, śmiertelnej chorobie.
 
 Ugryzienie człowieka przez psa
 Jeśli zostaniemy ugryzieni przez psa lub inne zwierzę, nie powinniśmy zbyt szybko tamować krwawienia, ponieważ razem z wypływającą krwią, pozbędziemy się śliny zwierzaka, który może mieć przecież wściekliznę. Ranę należy później przemyć wodą lub najlepiej wodą z mydłem, ponieważ wirus odpowiadający za wściekliznę jest wrażliwy na mydło. Następnie powinniśmy udać się do lekarza, który powie nam, co dalej.


 Co zrobić z psem, który ugryzł
 Zwierzę, które zaatakowało człowieka powinno zostać poddane obserwacji, bez względu na to, czy jest regularnie szczepione, czy nie. Obserwacja polega na czterokrotnym przyprowadzeniu psa do lecznicy weterynaryjnej, w wyznaczonych przez lekarza weterynarii terminach. Podczas wizyt, weterynarz ogląda zwierzę pod kątem objawów, występujących w przypadku wścieklizny. Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia chorego zwierzęcia do weterynarza, ugryziony człowiek musi koniecznie zostać poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie.


OBOWIĄZEK SZCZEPIENIA OCHRONNEGO PSÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

SPOCZYWAJĄCY NA POSIADACZACH ZWIERZĄT

Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm.)

„Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”

Zgodnie z art. 85 ust. 1a w/w ustawy „Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku podlega karze grzywny.”

szczepionkaDowodem przeprowadzonego szczepienia jest zaświadczenie o szczepieniu wydane właścicielowi psa i wpis do rejestru dokonany przez lekarza weterynarii.

Pies pierwszy raz musi zostać zaszczepiony do ukończenia czwartego miesiąca życia
a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy!

Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje grzywną w wysokości do 500zł.

 

 

 

 

 

 

 

żródło http://www.napsimtropie.pl;https://4lapy.pedigree.pl/